Programme

Parts of the ASE XXVIII Planetary Congress in Stockholm are open for the public. More information about the programme can be found below. No pre-registration will be required for participants of the sessions takning place in Stockholm, and seats will be offered according to a ‘first-come, first-served’ basis. Pre-registration is required for the sessions in Växjö. Press can apply for credentials in order to ensure a seat. For more information about press credentials, please click here.

To watch the Stockholm sessions live, visit the KTH website.


Monday, September 21, 2015

09:00 – 10:00 Opening Ceremony
Grunewaldsalen Concert Hall, Stockholm
Open for external participation

Moderator:
Christer Fuglesang, Director KTH Space Center and astronaut, Sweden

Speakers:
Soichi Noguchi – President ASE and astronaut, Japan
Peter Gudmundson – President KTH
Olle Norberg – General Director Swedish National Space Board
Helene Hellmark Knutsson – Minister For Higher Education and Research

10:15 – 11:45 Theme Session “Inspired by Space”
Grunewaldsalen Concert Hall, Stockholm
Open for external participation

Co-Charimen:
Soichi Noguchi, President ASE and astronaut, Japan
Professor Christer Fuglesang, astronaut, Sweden

Speakers:
Chris Hadfield, astronaut, Canada
Elena Serova, cosmonaut, Russia
Samantha Christoforetti, astronaut, Italy
Professor Anders Ynnerman
Contest winner “Why are you inspired by space?”

14:00 – 16:00 ASE/IAF Joint Technical Session “Advances in European Space Exploration” KTH Auditorium F1, Stockholm
Open for external participation

Co-Chairmen:
Cristian Bank, Chairman, Human Spaceflight Committee, IAF
John-David Bartoe, Astronaut; Executive Committee, ASE

Speakers:
Jean Jacques Dordain, Advisor to the President of CNES “Advances in Europe’s Space Capability”
Gerhard Thiele, Astronaut; Head, Human Spaceflight and Operations Strategic Planning and Outreach Office, ESA “Europe’s Progress and Plans in Human Spaceflight”
Patrik Sundblad, KTH Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden “Advances in Human Research for Space Exploration”
Andrea Accomazzo, Rosetta Flight Director, ESA “How to rendezvous, orbit, and land on a comet”


Tuesday, September 22, 2015

09:00 – 10:50 Technical Session “Space Research”
KTH Auditorium F1, Stockholm
Open for external participation

Co-Chairmen:
ASE Astronaut Bonnie J. Dunbar, PhD NAE (USA)
Professor Katja Grillner, Dean of Faculty at KTH Sweden

Speakers:
Astronaut Bonnie J. Dunbar “Introduction to Exploration Technical Challenges”
Dr. Tom Marshburn, former NASA Flight Surgeon and NASA Astronaut, “The Medical Challenges to Long Duration Spaceflight and US Research Focus”
Dr. Chiaki Mukai, JAXA astronaut
Dr. Katherine Freese, Director of Nordita, Nordic Institute for Theoretical Physics, “What we know about the Universe Today”

Short presentations:
Professor Yifang Ban, “Earth Observation Data for Global Urban Services”
Professor Anna Jensen, “Geodesy and Space Technology at KTH”
Researcher Per-Arne Lindqvist, “The MMS mission”
Professor Mark Pearce, “Exploring the high energy Universe with satellites and balloons”
Professor Mikael Östling, “Working on Venus”
Former Technical Director of SSC Sven Grahn, “KTH student satellite”

11:10 – 13:00 Technical Session “EVA: 50 Years and the Future”
KTH Auditorium F1, Stockholm
Open for external participation

Co-chairmen:
Michael Lopez-Alegria, astronaut, USA
Alexei Leonov, cosmonaut, Russia

Speakers:
Bruce McCandless, astronaut, USA
Soichi Noguchi, astronaut, Japan
Luca Parmitano, astronaut, ESA
Carl Walz, astronaut, USA
Oleg Kotov, cosmonaut, Russia

 


Wednesday, September 23, 2015

Community day
Astronauts visits The Parliament, The House of Culture and schools around Stockholm.
Not open for external participation.

School/other Astronauts/pair
Bagarmossens skola John-David Bartoe (USA) + Aleksander Skvortsov
Blackebergs  gymnasium Mike Fincke (USA) +Anton Shkaplerov (RUS
Bromma  Gymnasium Yuri Baturin (RUS) + K-D Flade (Tyskland)
Celsiusskolan Oleg Novitskiy (RUS) + Luca Parmitano (Italien)
Danderyds gymnasium Salizhan Sharipov (RUS) + Drew Feustel (USA)
Eklidens skola John Fabian (USA) + Gregory Olsen (USA)
Europaskolan Strängnäs Gym Dorin Prunariu (Rumänien) + Mohammed Fares
Fridegårdsgymnasiet Jim Voss (USA) + Yuri Usachev (RUS)
Fryshuset  gymnasium Mark Brown (USA) +  Randy Bresnik (USA)
Fyrisskolan Bill Oefelein (USA) + Michel Tognini (FRA)
Hersby gymnasium Alexander Ivanchenkov (RUS) + Ken Reightler (US
House of Science Don Pettit (USA), Sergej Avdeev (RUS),
Huddingegymnasiet Reinhold Ewald (Tyskland) + Anna Fisher (USA)
Jensen Gymnasium Vyacheslav Zudov (RUS) + John Creighton (USA)
Katrineholms tekniska colla Oleg Artemiev (RUS) + Alexander Gerst (Tyskland
Kulturhuset (House of Culture) Chris Hadfield (CAN), Samantha Cristoforetti (I Leonov (RUS), Cady Coleman (USA)
Kungsholmens gymnasium Alexander Balandin (RUS) + Vladimir Titov (RUS)
Kungsängsgymnasiet Franz Viehböck (Austria) + Toktar Aubakirov (Ka
Kärrtorp gymnasium Sergei Revin (RUS) + Richard Garriott (USA)
Lundellska skolan Pavel Vinogradov (RUS) + Bruce McCandless (USA)
Nacka gymnasium Aleksander Aleksandrov (BUL) + Owen Garriott (USA)
Norra Real Gerhard Thiele (Tyskland) + Mary Ellen Weber (USA)
Nya Elementar Anousheh Ansari (USA) + Mike Lopez-Alegria (USA)
Nyköpings  gymnasium Bertalan Farkas (Ungern) + Jean-Pierre Haigneré
Nynäshamns Gymnasium Ulf Merbold (Tyskland) + Shannon Lucid (USA)
Riksdagen  (Parliament) Yuri Gidzenko (RUS), Soichi Noguchi (Japan), Bi (USA) Christer Fuglesang (SWE)
Rinmangymnasiet John Phillips (USA) + Oleg Kotov (RUS)
Rodengymnasiet Mike McCulley (USA) + Mario Runco (USA)
Ross Tensta Gymnasium Sergei Treshchev (RUS) + + Miroslaw Hermaszewsk
Rudbeckianska gymnasiet  Georgi Ivanov (BUL) + Vladimir Remek (Czech)
Rudbecksgymnasiet Viktor Savinykh (RUS) + Richard Richards (USA)
Rödabergsskolan Tom Jones (USA) +Helen Sharman (UK)
Solna Gymnasium Nikolaj Budarin (RUS) + Rusty Schweickart (USA)
Thorildsplans gymnasium Ed Lu (USA) + Rick Mastracchio (USA)
Tullinge gymnasium Ernst Messerschmid (Tyskland) + Bonnie Dunbar
Täljegymnasiet Valeri Tokarev (RUS) +Susan Helms (USA)
Upplands-Brogymnasiet Jeff Hoffman (US A+)Karol Bobko (USA)
Vallentuna gymnasiet Stephanie Wilson (USA) + Elena Serova (RUS)
Westerlundska gymnasiet Anatoli Ivanishin (RUS) + Tom Marshburn, (USA)
Viktor Rydbergs gymnasium Georgy Greghko (RUS) + Tony Antonelli (USA)
Värmdö Gymnasium Alexander Samokutyaev (RUS) +Drew Gaffney, (USA
Västberga skolan Chiaki Mukai (Japan) + Carl Walz (USA)
Åva Gymnasium Ulrich Walter (Tyskland) + Tom Henricks (USA)
Österåkers gymnasium Sergei Zalyotin (RUS) + Pam Melroy (USA)
Reserved for school or Parliament (DBD) Zhang Xiaoquang (China)

 

17:30 – 20:00 ASE Fundraising Event
Tändstickspalatset, Stockholm
Open for external participation

Benefit event to support the educational and scholarship programs of the Association of Space Explorers.
Meetings with astronauts, snacks and refreshments, a silent auction and a live concert with astronaut band Max Q.

For more information and tickets see the international ASE website

 


Friday, September 25, 2015

Community day
Astronauts visits schools around Småland.
Not open for external participation

Town School Astronauts
Alvesta Grönkullaskolan Christer Fuglesang
Alvesta Hjortsbergaskolan Viehbock & Aubakirov
Lessebo Bikupan Voss & Usachev
Lessebo Björkskolan Alexandrov & Hermaszewski
Lessebo Hackebackeskolan Samantha & Christoforetti
Lessebo Kvarndammskolan Ivanov & Remek
Lessebo Lustigkulla skola Tognini & Avdeev
Ljungby Angelstadskolan Merbold & Fisher
Ljungby Ekebackenskolan Gerst & Artemiev
Ljungby Hamnedaskolan Budarin & Lopez-Alegria
Ljungby Hjortsbergskolan Thiele & Weber
Ljungby Kungshögskolan Farkas & Haignere
Ljungby Lidhultskolan Shkaplerov & Sharman
Ljungby Stensbergskolan Noguchi & Fincke
Ljungby Vittarydskolan Novitsky & Parmitano
Ljungby Åbyskolan Mukai & Walz
Markaryd Markaryds Flade & Baturin
Markaryd Strömsnässkolan Fabian & Wilson
Markaryd Timsfors skola Walter & Henricks
Markaryd Traryds skola Sharipov & Feustel
Tingsryd Dackeskolan Helms & Jones
Tingsryd Idekullaskolan Dunbar & Titov
Tingsryd Urshultsskolan Balandin & Bartoe
Uppvidinge Åsedaskolan Lu & Mastracchio
Vimmerby Vimmerbyn kommun Bresnik & Brown
Växjö Bergundaskolan Hoffman & Bobko
Växjö Braås skola Messerschmid & Pettit
Växjö Centrumskolan Prunariu & Fares
Växjö Gemla skola Tokarev & Oefelein
Växjö Fagrabäck Leonov & Schweickart
Växjö Högstorps skola McCandless & Vinogradov
Växjö Karl-Oskarskolan Ewald & Richards
Växjö Lammhults skola Anousheh & Treshchev
Växjö Lillestadskolan Garriott & Serova
Växjö Norregårdsskolan Zaletin & Melroy
Växjö Pilbäckskolan Anders & Antonelli
Växjö Ringsbergsskolan Savinykh & Coleman
Växjö Sandsbro skola Samokutyaev & Skvortsov
Växjö Växjö Montesori McCulley & Runco
Växjö Åryds skola Zudov & Creighton
Växjö Öjaby skola Reightler & Ivanchenkov
Växjö Östra Lugnet Phillips & Kotov
Älmhult Diö skola Revin & Gidzenko
Älmhult Gemöskolan Grechko & Cayeux
Älmhult Linnéskolan Ivanishin & Marshburn

14:30 – 16:00 Technical Session “Future Space Vehicles”
Linnaeus University, Växjö
Open for external participation: For registration, click here


Saturday, September 26, 2015

08:30 – 11:15 Technical Session “Next Human Destinations”
Linnaeus University, Växjö
Open for external participation: for registration, click here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *